Stra(ub) To(m)
Straub Tamás a Facebook-on
All about Airbag Jacket and Airbag Vest for motorcyclists and for horse riders  - (hungarian invention)
All about Airbag Jacket and Airbag Vest for motorcyclists and for horse riders  - (hungarian invention)

Co to jest kurtka z poduszką powietrzną i jak działa?

Zintegrowany z kurtką system poduszek powietrznych, do którego należy sznur aktywujący i nabój wypełniony sprężoną substancją gazową, otworzył nowy wymiar bezpieczeństwa motocyklistów. Elastyczny sznur pozwala przypiąć ciało do korpusu motoru. Drugi koniec sznura łączy się ze znajdującym się w ubraniu mechanizmem otwierającym nabój wypełniony gazem CO2. W czasie upadku czy zderzenia ciało oddalającego się od motoru motocyklisty pociąga kabel mocujący, przez co otwiera nabój i w ten sposób system poduszek powietrznych nadmuchuje się automatycznie w ciągu 0,1-0,3 sekundy. Kurtka z poduszką powietrzną w dużej mierze tłumi uderzenia obejmujące górne części ciała, przez co skutecznie chroni kręgosłup, szyję, żebra, obojczyk i kość ogonową.

Kurtka i kamizelka z airbagiem jest wynalazkiem węgierskim

Kurtka z poduszką powietrzną dla motocyklistów (jeżdżących konno) jest od dawna istniejącym wynalazkiem węgierskim, jej wynalazcą jest Tamás Straub. Oficjalnego zgłoszenia wynalazku dokonano w 1976 r, a opublikowano go w 1977 r. Tu można zobaczyć oryginalne dokumenty zgłoszenia wynalazku. O oficjalną kopię można w dowolnym czasie poprosić Węgierski Urząd Patentowy.

Kurtka z poduszką powietrzną - crash-test

Miękkie lądowanie. Jak działa i do czego motocykliście poduszka powietrzna?

Styczeń, 2017

Poduszka powietrzna dla motocyklisty, coraz częściej stosowana w sporcie, dla cywilnych bikerów nadal nie jest ważną sprawą. Szkoda, bo rozwiązanie to może wydatnie poprawić bezpieczeństwo każdego z nas. Jakie są rodzaje poduszek i dlaczego warto się nimi zainteresować? Czytajcie w artykule.

Poduszki powietrzne to jeden z najlepszych wynalazków poprawiających bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów w samochodach. Coraz częściej o „jaśkach” mówi się również w kontekście motocykli. Kombinezony z poduszkami powietrznymi są standardem w takich seriach wyścigowych jak MotoGP i Superbike World Championship. Producenci oferują również rozwiązania dla „cywilnych” motocyklistów.

Od jajka do kury
Z danych historycznych wynika, że już w roku 1973 eksperymentowano z poduszkami powietrznymi dla motocyklistów. Testy przeprowadzało brytyjskie Transport Research Laboratory. W roku 1976 zarejestrowano pierwszy patent dotyczący kamizelki z poduszką powietrzną, a jego autorem był Węgier – Tamás Straub.
W 1980 roku skończyła się ochrona patentu i został on uwolniony. Na kamizelkę z prawdziwego zdarzenia musieliśmy czekać do 1995 roku... Czytaj dalej

Brak komentarzy...

Kurtek z poduszką powietrzną używają jeżdżący...

Kurtek z poduszką powietrzną używają jeżdżący na motorach policjanci w Japonii, Francji, Włoszech, USA, Brazylii i na Tajwanie. ...


Straub Tamás, (2016) wynalazca kurtki z poduszką powietrzną

Poduszka powietrzna
Poduszka powietrzna (ang. airbag) – samochodowy element pasywnego systemu bezpieczeństwa. Ma na celu 
zamortyzowanie uderzenia o elementy pojazdu ciała (w szczególności głowy) pasażerów i kierowcy w wypadku zderzenia
Wszystkie informacje na tej stronie, swobodnie wykorzystywane, ale cytowanie źródła jest potrzebne - www.airbagjacket.eu
(All of information on this site used freely, but the source citation is needed.)
Zalecana rozdzielczość ekranu: 1024 x 768 pikseli.