Stra(ub) To(m)
Straub Tamás a Facebook-on
All about Airbag Jacket and Airbag Vest for motorcyclists and for horse riders  - (hungarian invention)
All about Airbag Jacket and Airbag Vest for motorcyclists and for horse riders  - (hungarian invention)

Często zadawane pytania dotyczące kurtki z airbagiem:

Co to jest kurtka z poduszką powietrzną i jak działa?

Zintegrowany z kurtką system poduszek powietrznych, do którego należy sznur aktywujący i nabój wypełniony sprężoną substancją gazową, otworzył nowy wymiar bezpieczeństwa motocyklistów. Siadając na motor elastycznym sznurem trzeba się przypiąć do korpusu motoru. Drugi koniec sznura łączy się ze znajdującym się w ubraniu mechanizmem otwierającym nabój wypełniony gazem CO2. W czasie upadku czy zderzenia ciało oddalającego się od motoru motocyklisty pociąga kabel mocujący, przez co otwiera nabój i w ten sposób system poduszek powietrznych nadmuchuje się automatycznie w ciągu 0,1-0,3 sekundy. Kurtka z poduszką powietrzną w dużej mierze tłumi uderzenia obejmujące górne części ciała, przez co skutecznie chroni kręgosłup, szyję, żebra, obojczyk, kość ogonową.

Do ochrony których części ciała nadaje się kurtka z poduszką powietrzną?

W zależności od jej kształtu z reguły poduszka powietrzna chroni życiowej wagi organy górnej części ciała, jak obojczyk, potylica, kość ogonowa, miednica, itp.

Czy naboje można ponownie napełniać?

Nabój CO2 jest narzędziem jednorazowego użytku, dlatego po jego aktywacji należy go wymienić.

Czy sznur aktywujący nie przeszkadza podczas jazdy konnej/ jazdy na motorze?

Sznur łączy się z siodłem/motorem w sposób, który nie zakłóca zwyczajowych ruchów jeźdźca czy motorowerzysty.

Czy po aktywacji kurtka z poduszką powietrzną może być ponownie używana?

Naturalnie kurtka z poduszką powietrzną wytrzymuje wielokrotne nadmuchiwanie, co oznacza, że w celu ponownego użycia potrzebny jest tylko następny nabój CO2. Cena naboju jest niewielka (10-20 EUR), a jego wymiany dokonuje się w prosty sposób w ciągu 2-3 minut.

Kto wynalazł kurtkę z poduszkę powietrzną?

Kurtka z poduszką powietrzną dla motocyklistów (jeżdżących konno) jest od dawna istniejącym wynalazkiem węgierskim, jej wynalazcą jest Tamás Straub. Oficjalnego zgłoszenia wynalazku dokonano w 1976 r, a opublikowano go w 1977 r. Tu można zobaczyć oryginalne dokumenty zgłoszenia wynalazku. O oficjalną kopię można w dowolnym czasie poprosić Węgierski Urząd Patentowy.

Wcześniej słyszeliśmy, że kurtka z poduszką powietrzną pochodzi z dalekiego wschodu. Kto jest jej wynalazcą w rzeczywistości?

Ze zgłoszenia złożonego w 1976 r. przez Tamása Strauba w Węgierskim Urzędzie Patentowym oraz z opisu jednoznacznie wynika, że produkowane dziś i używane na szeroką skalę kurtki z poduszką powietrzną działają na podstawie tych parametrów. Dlatego zgłoszony i opatentowany dwie dziesiątki lat później „wynalazek” przypisywany niejakiemu panu T.K. jest w zasadzie plagiatem, przywłaszczeniem wynalazku. Japoński Urząd Patentowy, a potem urzędy patentowe wielu krajów popełniły duży błąd, kiedy bez odpowiednio dogłębnych, gruntownych badań nowości (prior art search) uznały za wynalazek zgłoszenie wymienionego pana z Japonii.


Straub Tamás, (2016) wynalazca kurtki z poduszką powietrzną

Referencje, linki:
Wszystkie informacje na tej stronie, swobodnie wykorzystywane, ale cytowanie źródła jest potrzebne - www.airbagjacket.eu
(All of information on this site used freely, but the source citation is needed.)
Zalecana rozdzielczość ekranu: 1024 x 768 pikseli.