Stra(ub) To(m)
Straub Tamás a Facebook-on
All about Airbag Jacket and Airbag Vest for motorcyclists and for horse riders  - (hungarian invention)
All about Airbag Jacket and Airbag Vest for motorcyclists and for horse riders  - (hungarian invention)

Čo je bunda s airbagom a ako to funguje?

Pre bezpečnosť motocyklistov otvorila novú dimenziu v plášti integrovaný systému airbagov. V ktorom aktivačný kábel a stlačený CO2 je v patronu. Pred jazdi na motorke, pri sedení, by mali byť pripojený s prvou pružnou šňúrou k motoru tela. Druhý koniec šňúry je pripojený k CO2 patrónu v bunde. Pri páde a pri zrážke šňúra otvorí patron, tak, aby systém airbag bude 0,1 - 0,3 sekundy automaticky nafúkané. Airbag bunda výrazne tlmí nárazy na hornú časť tela, čím účinne chráni životne dôležité orgány: chrbticu, krk, rebrá, kľúčové kosti, kostrče.

Airbag bunda je maďarský vynález

Airbag bunda a vesta je dlhodobo maďarský vynález. Vynálezca je Tamas Straub. Oficiálne oznámenie vynálezu bolo v roku 1976, bola uverejnená v roku 1977. Originálne dokumenty o oznámení vynálezu môžete vidieť tu. Kedykoľvek si môžete vyžiadať kópiu úradníka maďarského patentového úradu (Hungarian Intellectual Property Office).

Airbag bunda - crash-test

Moto bundy s airbagom

Na trhu s moto potrebami je výrazne vidieť posun najmä čo sa týka zlepšovania kvality heliem a bezpečnosti, ktorú ponúkajú motorkárom. Avšak, konkrétne čo sa týka moto oblečenia, nejaké výrazné zmeny v priebehu rokov vidieť nie je. To sa však teraz mení – na trh totižto prichádzajú moto bundy s airbagom. O čo ide a na akom princípe tieto nové moto bundy fungujú? To sa dočítate v našom dnešnom článku.

Na akom princípe fungujú moto bundy?
Airbag moto bundy sú vynález, ktorý k nám prichádza od našich susedov – z Maďarska. Obsahujú bombičku CO2 a dva ukotvené káble, ktoré sa v prípade nárazu oddelia a tak aktivujú bombičku. Bombička CO2 je následne schopná nafúknuť moto bundu v časovom rozpätí približne 100 – 300 milisekúnd, čo je pre zabezpečenie dostatočnej ochrany pri páde viac než len efektívne. Airbag zabezpečuje hlavne ochranu najcitlivejších častí tela, ktoré sú pri páde z motorky najčastejšie zranené – chrbtica, rebrá, kľúčna kosť a krk... Prečítajte si viac

In&motion – airbag vo veste pre milovníkov extrémnych športov

Airbag v aute sa používajú v autách od roku 1971. Odvtedy sa stali bežnou súčasťou každého automobilu. In&motion ale prináša vestu, v ktorej je airbag.

Extrémne športy sa tešia veľkej obľube. Či ide o závodné lyžovanie, freeridové snowboardovanie alebo preteky na motocykloch. Práve týmto prípadom sa venuje spoločnosť In&motion, ktorá už niekoľko rokov vyvíja vestu. Tá má ochrániť svojho nositeľa podobným spôsobom, ako chráni airbag pasažiera auta.

Vývoj takejto ochrany do automobilu je pomerne jednoduchý. Po stranách auta sa nachádzajú nárazové senzory, ktoré pri náraze pošlú signál airbagom. Ten sa v priebehu stotín sekundy otvorí a zabráni vážnejším úrazom posádky.

Pri aktívnych športovcoch je to však zložitejšie. Je ťažké predpovedať, v ktorom momente je človek v ohrození. In&motion nie je len o veste. Nachádza sa tu aj gyroskop, ktorý každú sekundu stihne 1 000 krát analyzovať pohyby nositeľa a následne rozoznáva vďaka umelej inteligencii či lyžiar alebo motorkár stratí rovnováhu. Ak sa jej niečo nezdá, v priebehu desatiny sekundy sa airbagy nafúknu... Prečítajte si viac

ADAC Test: Crashtesty 2 druhov motoairbagov

ADAC testoval dva typy airbag viest pre použitie na motocykloch. Podľa ich záverov je to najlepší spôsob ako zabrániť vážnym zraneniam, smrti alebo aspoň znížiť toto riziko... Prečítajte si viac

Airbagová vesta může zachránit život. Mezi motorkáři ale zatím moc rozšířená není

Jihomoravští policisté evidují od začátku sezony na dvacet nehod motocyklistů. Z toho jednu tragickou. Pro větší bezpečnost jezdců slouží takzvaná airbagová vesta. Mezi motorkáři ale moc rozšířená není. Na jedné z brněnských středních škol ji představili pořadatelé preventivní akce Jezdím „COOL“.

Airbagová vesta je nepovinná výbava pro motorkáře, která může zachránit život. Během mrknutí oka se v případě nehody nafoukne a vytvoří kolem těla pevný krunýř. „Vpředu vám ta vesta chrání vaše vnitřní orgány. Ať už jsou to plíce, srdce, samozřejmě také slezina, játra,“ popsal odborník na prevenci Josef Melen.

Vesta s bombičkou se připíná k motorce pomocí lana. A v případě nárazu se prudkým táhnutím aktivuje. Jezdcům chrání kromě vnitřních orgánů i krční páteř... Prečítajte si viac (cz)

Airbag bundu používajú motocyklisti polície...

Airbag bundu používajú motocyklisti polície v Japonsku, Francúzsku, Taliansku, USA, Brazílii, Tchaj-wanu.

Žiadne komentáre...

Ročne by mohlo zachrániť tisícky životov...

Ročne by mohlo zachrániť tisícky životov motocyklistov, v prípade, že airbag bundu používajú po celom svete.


Tamás Straub (2016) - vynálezca bundy airbagu

References on Wikipedia:

Motorcycle safety
Motorcycle safety concerns many aspects of vehicle and equipment design as well as operator skill and training that are unique to motorcycle 
riding

Motorkerékpáros
személyi védőfelszerelés
A motorkerékpár mind a balesetek, mind a halálos kimenetelű balesetek szempontjából a legveszélyesebb közlekedési eszköz, maga a motorkerékpár pedig a többi gépjárműhöz képest csekély passzív védelmet nyújt, ezért a motorkerékpár-vezetők biztonsága szempontjából – vezetéstechnikai ismereteik mellett – kiemelkedő szerepe van a a motorkerékpáros személyi védőfelszerelésnek.

Airbag
De airbag wordt ook toegepast in andere systemen. Zo is er een vest met een airbag dat gebruikt wordt door 
motorrijders, en eenzelfde soort vest wordt gebruikt in de paardensport. De airbag wordt geactiveerd door middel van een koord.

Motocicleta
Una motocicleta, comúnmente conocida en castellano con la abreviatura moto, es un vehículo de dos ruedas, impulsado por un motor que acciona la rueda trasera, salvo raras excepciones. El cuadro o chasis y las ruedas constituyen la estructura fundamental del vehículo

Motocicleta
Motocicleta é um veículo de duas rodas e tração traseira com um motor que propicia sua auto-locomoção capaz de desenvolver velocidade de cruzeiro com segurança e conforto

Veste airbag
La veste « airbag » est un vêtement de sécurité développé pour les utilisateurs de motocyclettes pour les protéger des chutes lors de collisions

Подушка безопасности
Подушка безопасности — система пассивной безопасности  в транспортных средствах. Представляет собой эластичную оболочку, которая наполняется воздухом либо другим газом. Подушки безопасности широко используются для смягчения удара в случае автомобильного столкновения.

Poduszka powietrzna
Poduszka powietrzna (ang. airbag) – samochodowy element pasywnego systemu bezpieczeństwa. Ma na celu 
zamortyzowanie uderzenia o elementy pojazdu ciała (w szczególności głowy) pasażerów i kierowcy w wypadku zderzenia

Bezpečnostný vzduchový
vankúš (Airbag)
Bezpečnostný vzduchový vankúš v bunde pre motocyklistov – Pre bezpečnosť motocyklistov otvorila novú dimenziu 
v plášti integrovaný systému airbagov. V ktorom aktivačný kábel a stlačený CO2 je v patronu.

Jachetta e gilet airbag
Le sistema airbag (aersacco) integrata in le jachetta e in le gilet ha aperita nova dimension al securitate 
del motocyclistas (e cavalleros). Jachettas esse equipate con un airbag pro proteger a le motocyclistas contra le 
vulneres al impactos.

Aersakojako
Post la kasko, la aersakojako kaj veŝto estas la plej grava sekureca novigo en la transporto. La jako (veŝto) estas ekipita kun aersako, kio protektas motorciklo rajdantoj kontraŭ vundoj

Airbag
An airbag is a useful vehicle safety device. Airbags are used in the world increasingly because in 
accidents, it can help passengers reduce shock. When the sensor feels a strong shock, the gas device 
explodes. This gas fills the bag immediately

安全气囊 (Airbag)
电单车安全气囊夹克和背心 - 结合与摩托车骑手夹克的气囊系统给骑手安全增加了新的空间。这个系统包括一条激 活绳索以及含有压缩气体的套筒。
骑上摩托车时,将柔性绳索一端和摩托车身连接, 另一端与夹克中的二氧化碳筒开筒机连接。

エアバッグ (Airbag)
オートバイ用のエアバッグも開発されている。現在市販化されているのは、無限電光が製造しているヒットエアーのみである。このヒットエアーは車両本体に装着される自動車のエアバッグと異なり、着用するジャケットに装着される

References, links:
Všetky informácie na tejto stránke je zadarmo na použitie pre každého, ale je nutné uviesť zdroj - www.airbagjacket.eu
All of information on this site used freely, but the source citation is needed - www.airbagjacket.eu
Doporučené minimálne rozlíšenie obrazovky: 1024 x 768 pixel.