Stra(ub) To(m)
Straub Tamás a Facebook-on

Jak bezpiecznie jeździć motocyklem:

Dekalog bezpiecznego motocyklisty

1. W polskim kodeksie drogowym nie ma jasnego przyzwolenia dla jazdy motocyklem między innymi stojącymi pojazdami, np. w korku. Ale nie ma też zakazu. Na pewno trzeba stosować się do poniższych przepisów prawa o ruchu drogowym.
Artykuł 22. prawa o ruchu drogowym mówi o tym, że kierujący może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności. Poza tym kierujący pojazdem jest zobowiązany: ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.
Z kolei art. 23 nakazuje zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu i w razie potrzeby zmniejszyć prędkość.
Artykuł 24. mówi o tym, aby upewnić się, jest odpowiednia widoczność i dostatecznie dużo miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu.

2. Kierowcy aut nie mają obowiązku natychmiastowego zjeżdżania motocyklom z drogi lub ustępowania miejsca w korku. To tylko ich dobra wola i, jeśli oczywiście to możliwe, podziękuj im za to (skinienie głową, podniesienie dłoni).

3. Publiczne drogi to nie tor wyścigowy. Jazda na kolanie po zatłoczonym rondzie, sprinty od świateł do świateł, czy stawanie na gumie utrwalają u innych użytkowników dróg negatywny wizerunek miłośników dwóch kółek i są po prostu niebezpieczne.
Twoje wybryki zostaną odebrane, jako przejaw arogancji i nieodpowiedzialności wszystkich motocyklistów.

4. Głośny przelotowy wydech i jazda „do odcinki” to kiepski pomysł na budowanie poprawnych relacji z kierowcami samochodów (zwłaszcza w tunelach i na parkingach podziemnych).

5. Używaj kierunkowskazów i patrz w lusterka. Artykuł 22. kodeksu drogowego zobowiązuje „…zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.”
Niektórzy motocykliści rzadko kiedy używają migaczy, co jest dużym lekceważeniem wobec kierowców samochodów, ale też i pozostałych użytkowników jednośladów.
To samo dotyczy kwestii lusterek wstecznych – są po to, aby mieć świadomość, co dzieje się za nami. Przecież my też możemy blokować szybsze pojazdy, np. karetkę pogotowia.

6. Przewiduj sytuacje na drodze. Mniejsze gabaryty i lepsze przyspieszenia to duża zaleta jednośladów, ale też i pewny mankament. Właśnie dlatego, że motocykl jest mniejszy, inni użytkownicy dróg mogą go przeoczyć. Dlatego trzeba być maksymalnie skoncentrowanym na jeździe i przewidywać ruchy jadących przed nami pojazdów.

7. Zadbaj o to, aby być widocznym. Znaczny odsetek wypadków z udziałem motocyklistów jest spowodowana tym, że kierowcy samochodów po prostu ich nie zauważyli. Dlatego jeżdżąc jednośladem, musisz zadbać o to, żeby być widocznym.
Zamiast kupować czarny kask, wybierz jasny.
Fluorescencyjne wstawki w kurtce, spodniach, czy na butach sprawią, że zostaniesz szybciej zauważony na drodze.

8. Nie prowokuj. Nawet jeżeli masz 200-konny motocykl, nie oznacza, że musisz każdemu pokazać swoją przewagę na starcie ze świateł. Wyścigi z innym jednośladem lub autem może skończyć się bardzo źle.

9. Uważaj na pieszych. Przepuszczaj na pasach przechodniów, pokaż wszystkim, że motocykliści potrafią się zachować kulturalnie.

10. Pomagaj innym użytkownikom drogi. Ty też możesz przepuścić np. czekającą na wyjazd z podporządkowanej ulicy ciężarówkę. Skoro sam chcesz być przepuszczany, możesz wykonać dobry gest jako pierwszy.
Czytaj dalej

Wikipedia - Poduszka powietrzna

Kurtka i kamizelka z poduszkami powietrznymi dla motocyklistów

Zintegrowany z kurtką system poduszek powietrznych, do którego należy sznur aktywujący i nabój wypełniony sprężoną substancją gazową, otworzył nowy wymiar bezpieczeństwa motocyklistów. Elastyczny sznur pozwala przypiąć ciało do korpusu motoru. Drugi koniec sznura łączy się ze znajdującym się w ubraniu mechanizmem otwierającym nabój wypełniony gazem CO2. W czasie upadku czy zderzenia ciało oddalającego się od motoru motocyklisty pociąga kabel mocujący, przez co otwiera nabój i w ten sposób system poduszek powietrznych nadmuchuje się automatycznie w ciągu 0,1-0,3 sekundy. Kurtka z poduszką powietrzną w dużej mierze tłumi uderzenia obejmujące górne części ciała, przez co skutecznie chroni kręgosłup, szyję, żebra, obojczyk i kość ogonową.
Kurtka i kamizelka z poduszkami powietrznymi dla motocyklistów i jeźdźców to wynalazek Węgra Strauba Tamása, powstały w 1976 roku.
Czytaj dalej

Brak komentarzy...

Bezpieczny motocyklista

Uważaj! – czyli jak zachować czujność siedząc na motocyklu

Jazda na motocyklu jest zadaniem złożonym i z pewnością bardziej skomplikowanym niż prowadzenie samochodu. Wymaga od ciebie całkowitej uwagi i aktywności każdej części twojego ciała. A ponieważ jesteś fizycznie bardziej wyeksponowany, niż wtedy, gdy siedzisz za kółkiem, to konsekwencje braku koncentracji mogą być znacznie poważniejsze.
Z tego względu niezwykle ważne jest, żebyś był w dobrej kondycji fizycznej i mentalnej za każdym razem kiedy siadasz na motocykl. Osiągniecie tego celu nie jest niczym nadzwyczajnym, potrzebujesz do tego jedynie trochę zdrowego rozsądku i przygotowanej wcześniej strategii. Każdy może sobie ustalić specjalną taktykę zanim jeszcze wsiądzie na motocykl.

Ułóż plan

Przygotowanie się do bezpiecznej jazdy rozpoczyna się tak naprawdę zanim jeszcze usiądziesz na motocyklu. W tym celu potrzebujesz po prostu zrobić dobry „plan jazdy”. Nie musi to być plan zapisanym na kartce papieru, wystarczy, że uważnie zastanowisz się na tym dokąd jedziesz, jakie drogi będziesz musiał w tym celu pokonać oraz na jakie przeszkody możesz natrafić podczas jazdy.
Nie oznacza to oczywiście, że nie możesz po prostu spontanicznie wsiąść na motocykl i pojechać w niewiadomym kierunku. Jazda w nieznane jest przecież jedną z największych atrakcji naszego motorowego hobby. Jeśli jednak będziesz poruszał się po nieznanym terenie, na przykład po nieznanym ci mieście, to nie powinieneś jednocześnie koncentrować się i na prowadzeniu, i na nawigacji. Inaczej mówiąc powinieneś unikać jednoczesnego kierowania i patrzenia na mapę lub na wskazówki pokazywane przez GPS. Jeśli tylko jest to możliwe, to zanim zdecydujesz, w którą stronę skręcić, zjedź bezpiecznie na pobocze.

Poznaj swój motocykl

W sytuacji, kiedy zamierzasz wsiąść na nowy motocykl albo chcesz go wynająć czy też pożyczyć od znajomego, to pamiętaj, że zanim wyruszysz musisz dobrze się z nim zapoznać. Każdy motor jest troszkę inny, a to może mieć wpływ na późniejszy komfort jazdy.
Zawsze najważniejsze jest wykonanie krótkiej jazdy próbnej. Powinieneś sprawdzić ustawienie lusterek, wypróbować sprzęgło, hamulce i zaznajomić się z rozmieszczeniem poszczególnych kontrolek. Jeśli twoja pozycja na nowym motocyklu jest inna zazwyczaj, to upewnij się gdzie masz podnóżki, kiedy ruszasz i nabierasz przyspieszenia. Jeśli motor posiada system dźwiękowy, to zapoznaj się z nim zanim wyruszysz. Ustaw też automatyczne wyszukiwanie stacji radiowych.
Poświęcenie kilku dodatkowych chwil na wykonanie tych wszystkich czynności jest też świetnym sposobem na uwolnienie umysłu od codziennych trosk i na skoncentrowanie się na jeździe.

Odpoczywaj

Badania pokazują, że senność jest istotnym czynnikiem powodującym wypadki samochodowe i motocyklowe. Według szacunków Motorcycle Safety Foundation zmęczenie może być powodem aż 1,2 mln wypadków rocznie, co stanowi ok. 20 proc. ogólnej liczby wypadków. Prowadzenie pojazdu w momencie, kiedy jest się zmęczonym, jest tak samo niebezpieczne jak prowadzenie kiedy jest się nie do końca obudzonym... Czytaj dalej

Przeczytaj o bezpieczeństwo motocykl w innych językach!

All about Airbag Jacket and Airbag Vest for motorcyclists and for horse riders  - (hungarian invention)
All about Airbag Jacket and Airbag Vest for motorcyclists and for horse riders  - (hungarian invention)
Poduszka powietrzna
Poduszka powietrzna (ang. airbag) – samochodowy element pasywnego systemu bezpieczeństwa. Ma na celu 
zamortyzowanie uderzenia o elementy pojazdu ciała (w szczególności głowy) pasażerów i kierowcy w wypadku zderzenia
Wszystkie informacje na tej stronie, swobodnie wykorzystywane, ale cytowanie źródła jest potrzebne - www.airbagjacket.eu
(All of information on this site used freely, but the source citation is needed.)
Zalecana rozdzielczość ekranu: 1024 x 768 pikseli.