Stra(ub) To(m)
Straub Tamás a Facebook-on
 Hava yastığı ceketi hakkında bilmeniz  gereken her şey - (Macar icadı)
 Hava yastığı ceketi hakkında bilmeniz  gereken her şey - (Macar icadı)

Hava yastığı ceketi nedir ve nasıl çalışır?

Ceketler, motosiklet sürücülerini çarpma sonucu yaralanmalara karşı korumak için bir hava yastığı ile donatılmıştır. Hava yastığı ceketlerinde bir adet bağlantı kablosu ve bir CO2 kartuşu bulunur. Bu ankraj kablo birinin bisikletin çerçevesine bağlanması gerekir ve orada kalır. Bir kaza durumunda, sürücü bisikletten düştüğünde kablo, ceketi yaklaşık 100 ila 200 milisaniyede anında şişirmek için CO2 kartuşunu etkinleştiren bisikletten ayrılacaktır. Ceket, vücudun en savunmasız bölgelerine (omurga, boyun, kaburgalar, köprücük kemiği) ekstra koruma sağlar.

Hava yastığı ceketi/yeleği Macarca bir buluştur.

Motosikletçiler için hava yastığı ceketi (ve yeleği) (atlılar ve son zamanlarda kayakçılar için) uzun zamandır devam eden bir Macar buluşudur. Resmi olarak 1976'da, 1977'de yayınlanmıştır. Mucit: Tamás Straub. Buluşun orijinal belgelerine buradan bakabilirsiniz. Kopyaları istediğiniz zaman Macar Patent Ofisi'nden (Macar Fikri Mülkiyet Ofisi) alabilirsiniz.

Hava yastığı ceketi - çarpışma testi

Artık Motosiklet Sürücülerini de Kaza Anında Hava Yastığı Koruyacak!

Haziran, 2019

Dainese, herhangi bir ceketin altına veya üstüne giyilebilecek yeni hava yastıklı yeleği Smart Jacket’i satışa sundu. Katlanabilir, fonksiyonel olarak kullanılabilen, motorsikletle bağlantı gerektirmeyen, MotoGP şampiyonları tarafından kullanılan D-Air teknolojisi sunuluyor. Dainese tarafından 25 yıldan fazla bir araştırma sonucu, artık yolda da kullanılmak üzere maksimum çok yönlülük seviyesine ulaşmak için geliştirildi. Erkekler ve kadınlar için mevcut olan Smart Jacket, ilk kez sabit darbe koruması sunuyor.

Smart Jacket’in en önemli özelliği kullandığı algoritması olarak öne çıkıyor. Elektronik merkezi ünite, saniyede 1.000 kez 7 sensör tarafından iletilen verileri analiz ediyor ve sadece gerekli olduğunda sistemi aktive ederek tehlikeli durumları tespit ediyor... Daha fazlası

Hava Yastıklı Yelek İnceleme

D-Air Motosiklet Montu Airbag Sistemi Nasıl Çalışır?

CES 2017: Smart Moto Airbag Vest ön inceleme

Ocak, 2017

Smart Moto Airbag Vest, motorcular için tasarlanan bir kişisel Airbag sistemi. Motorsiklet kazalarında kullanıcıya ikinci bir şans veren Smart Moto Airbag Vest’e yakından bakıyoruz.

In&motion adlı şirket, geçen yıl kayak yapan sporcular için geliştirdiği Smart Moto Airbag yeleği ile tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Bu ürün o kadar çok ilgi gördüi ki, In&motion geliştirdiği Airbag yeleği teknolojisini şimdi de Motorculara uyarladı.

Smart Moto Vest olarak adlandırılan bu ürün, Motor kullanan kişileri ciddi kazalardan kurtarmayı hedefliyor. Arabadan bildiğimiz Airbag sistemini yeleğe uygulayan In&motion, çarpa anında yeleğin anında şişirmesini sağlıyor... Daha fazlası

BMW, piyasaya hava yastıklı motosiklet ceketi sürdü

Eylül, 2016

BMW'nin piyasaya sürdüğü Alpinestar imzalı Motorrad Street Air'ın hedefi basit: koruma.

Alman üretici bu ceketin "vücudun üst bölümünde kapsamlı bir koruma sunan ileri seviye bir hava yastığı içerdiğini ve hem yolda hem de yol dışında (off-road) sürücülere özgürlük sağladığını" söylüyor.

Teknoloji hâlihazırda piyasada bulunan motosiklete yerleştirilmiş sensörlere ihtiyaç duymayan Alpinestars'ın Tech-Air sisteminden türetilmiş. Oldukça karmaşık bir algoritmaya sahip olan sistem yaklaşan tehlikeleri üstün hassasiyet ile algılıyor ve ilk çarpışma öncesinde hava yastıklarını patlatarak son derece etkili bir üst vücut koruması sağlıyor... Daha fazlası

Motosiklet güvenliği

... Şu anda mevcut olan ikinci hava yastığı cihaz, şişirilebilir bir hava yastığı ceketi. Bir binici motosiklet gergin bir hava yastığı ceket giyebilir, bu yüzden o bir çarpışma sırasında bisiklet atılan edilirse, ceket otomatik binici için bir yastık sağlamak için 20 saniyelik bir süre boyunca şişirir. Bu genellikle ölümcül olabilir bir binici üst vücut ve iç yaralanmaları azaltır. Bir hava yastığı ceket / yelek fikri 1976 yılında Macar patent başvurusunda Tamás Straub tarafından icat ... Vikipedi

Motoairbag - Motosiklet Hava Yastığı Yelek

Motoairbag, motordan düşme anında sürücünün omurgasını sakatlanmalara ve yaralanmalara karşı koruyan bir pnömatik koruma sistemidir. Tamamen mekanik olarak tasarlanan bu sistem, saf soğuk gaz jeneratörünün 80/85 milisaniyede şişirdiği koruyucu bir yastıktan oluşur. Şişirmek için kullanılan gaz kesinlikle patlayıcı değildir. İtalyan D.P.I firması tarafından üretilen saf soğuk gaz şişirme mekanizması, her koşulda, zaman kısıtlaması olmaksızın ve pil gibi enerji kaynaklarına gereksinim duymadan çalışmaktadır.

Koruyucu yastığın tamamen şişmesi 80/85 milisaniyede tamamlanır. Örneğin saatte 50 km hızla giderken yaşanan bir çarpışmada Motoairbag, darbeden 110 cm sonra şişerek motosiklet sürücüsünü korur ... Daha fazlası

Yorum yok ...

Eğer hava yastığı ceketleri tüm dünyada kullanılır her yıl binlerce motosikletçinin hayatı kurtarılabilir

Motosiklet hava yastığı ceketleri zaten kullanımda emniyet müdürlükleri tarafından Brezilya, İtalya, Fransa, İspanya, Japonya, Tayvan vb.


Straub Tamás (2016) - hava yastığı ceket mucidi

Bu sitedeki tüm bilgilerin kullanımı ücretsizdir, ancak kaynak belirtilmelidir. - www.airbagjacket.eu
(All of information on this site used freely, but the source citation is needed.)
Önerilen ekran çözünürlüğü: 1024 x 768 piksel.