Stra(ub) To(m)
Straub Tamás a Facebook-on
All about Airbag Jacket and Airbag Vest for motorcyclists and for horse riders  - (hungarian invention)
All about Airbag Jacket and Airbag Vest for motorcyclists and for horse riders  - (hungarian invention)

Bezpečnosť motocyklistov:

Desatoro pre bezpečnú jazdu

1. Pred jazdou si over, či je motorka v stopercentnom technickom stave a nič z nej netečie. Po pár metroch jazdy s citom preskúšaj funkčnosť bŕzd.

2. Nikdy si pri jazde nemysli, že ťa vodiči áut vidia! Spoliehaj sa pri vyriešení situácie len na vlastné schopnosti.

3. V dostatočnej vzdialenosti zapínaj smerovky – asi päťkrát skôr ako v aute.

4. Spätné zrkadlá kontroluj oveľa častejšie ako v aute.

5. Nikdy nepreceňuj svoje schopnosti! Motorka sa rýchlo rozbehne, ale desaťkrát horšie zastaví ako auto.

6. Riadidlá drž pevne, ale nie strnule. Buď pripravený kedykoľvek zabrzdiť tak, že budeš musieť až zastaviť.

7. Motorka je užšia ako auto, tak si dávaj pozor, aby ťa videli. Najlepšie ťa šofér vidí, keď si pred ním alebo vedľa prednej polovice auta vľavo.

8. Za autobusom, trolejbusom či nákladiakom nejazdi! Nevidíš nič pred ním, vodič nevidí teba. Za nákladiakom sa takmer vždy na teba niečo sype.

9. Za šera aj za tmy zvýš opatrnosť alebo radšej nejazdi – nevidíš chodcov, mačky, psy, zajace, srnky, rozsypaný štrk, olej, havárie...

10. Je dobré sa pripraviť na zastavenie. Nohy dávaj na zem, až keď úplne stojíš. Keď zastavíš, motorka má snahu nakloniť sa nabok. Daj obe nohy naraz dolu, aby ti slúžili ako dva piliere.
Zdroj

Wikipedia - Bezpečnostný vzduchový vankúš

Bezpečnostný vzduchový vankúš v bunde pre motocyklistov

Pre bezpečnosť motocyklistov otvorila novú dimenziu v plášti integrovaný systému airbagov. V ktorom aktivačný kábel a stlačený CO2 je v patronu. Pred jazdou na motorke, pri sedení, by mali byť pripojený s prvou pružnou šňúrou k motoru tela. Druhý koniec šňúry je pripojený k CO2 patrónu v bunde. Pri páde a pri zrážke šňúra otvorí patron, tak, aby systém airbag 0,1 - 0,3 sekundy automaticky bude nafúkané. Airbagova bunda výrazne tlmí nárazy na hornú časť tela, čím účinne chráni životne dôležité orgány: chrbticu, krk, rebrá, kľúčové kosti, kostrče. Airbag bunda je maďarský vynález. Vynálezca je Tamás Straub v roku 1976.
Prečítajte si viac

Žiadne komentáre...

Mali by ste jazdiť na motorke?

Jazda na motorke patrí nesporne k jedinečným zážitkom, ktoré sa nedajú porovnávať so žiadnym iným športom. Áno, automobily majú svoje čaro, ale skúste si po rokoch jazdenia v aute kúpiť motocykel a objavíte čo ste nezažili! Okrem zábavy či „pracovného ventilu” však táto činnosť nesie aj svoje riziká, ktoré si za úžasné pocity z jazdy často krát berú privysokú daň. Pokiaľ ešte nemáte s jazdou žiadne zručnosti a nie ste príliš vo svojej koži ani počas jazdy v aute, môže to samozrejme vnášať pochybnosti o vašom budúcom zámere jazdiť na motorke. Treba si uvedomiť množstvo nebezpečných situácii na ceste, ktoré čakajú aj na Vás. Možno prvý pád a to, že pri ňom neovplyvníte smer ani jeho rýchlosť. Alebo vás v premávke vodiči prehliadnu a vy sa následkom pádu zraníte. Motocykel totiž nemá žiadne deformačné zóny ako auto, navyše neostáva toľko „času” na jeho kontrolu počas šmyku, tak ako pri aute.

V tomto seriáli článkov si skúsime povedať čo všetko je možné spraviť a čo všetko je potrebné vedieť a natrénovať, aby ste tieto situácie boli schopní zvládnuť. SuperDRIVE* Vám pomôže zvládnuť v prvom rade bezpečnosť jazdy. Pokúsime sa o to, aby naše informácie boli inšpiráciou pri vašej jazde na dvoch kolesách na ktorej sme tak závislí. Množstvo informácii sa Vám bude zdať samozrejmých a známych, čo je dobré a navyše to svedčí o Vašom podvedomom zvládnutí rizík. Túto „prevenciu” vždy nájdete na motoride v sekcii Bezpečnosť, ktorú spravujeme. Snažíme sa robiť viac pre vašu bezpečnosť!

S jazdením na motocykli je to ako pri niektorých profesiách. Niektorí potenciálni pracovníci nemajú také pracovné predpoklady pre daný druh činností, ktoré by mali vykonávať. Napríklad práca vo výškach a s tou spojená schopnosť vnímania priestoru, perspektívy a reality. Niekto je schopný umývať okná na výškových budovách a iní si kupujú byt do prvého poschodia lebo druhé je už privysoko. Každý si vie triezvo zvážiť svoje možnosti, s ktorými sa niekedy hoci len neradi nestotožňujeme.

Zváženie schopností a možností. To by mala byť prvá vec pred rozhodnutím sa pre prvý motocykel. Treba si zvážiť vlastné schopnosti, rýchlosti reakcií a vyhodnocovania situácií v cestnej premávke, ale aj vnútorné pochopenie koncepcie rizík.... Prečítajte si viac


Tamás Straub (2016) - vynálezca bundy airbagu

Prečítajte si o motocykla bezpečnosti v iných jazykoch!

References, links:
Všetky informácie na tejto stránke je zadarmo na použitie pre každého, ale je nutné uviesť zdroj - www.airbagjacket.eu
All of information on this site used freely, but the source citation is needed - www.airbagjacket.eu
Doporučené minimálne rozlíšenie obrazovky: 1024 x 768 pixel.